Narrative Performances in High Mountainous Adjara
Adjara. Members of the Democratic Narrative Group have presented narrative performances built on different stories in the three municipalities of Adjara - Keda, Shuakhevi and Khulo. Performances aimed at promoting democratic values and civil activism. The audience included youngsters as well as other age groups.
Similar meetings were held also in Batumi and the Kobuleti, Khelvachauri and Keda Municipalities. In addition, it is planned to organize them in various villages, cities or boroughs.
The "Democratic Narrative Group" unites youngsters of different age and profession. They create narrative performances on the examples of democracy and civil activism and then present them to various audiences.
CSO "Borjghali" organizes the presentation of these performances in various municipalities with financial support of the "Open Society - Georgia" Foundation and the Department for Sports and Youth Affairs of the Adjara Autonomous Republic.