French embassy in Georgia Human Rights Prize 2018: call for applications
The Human Rights Prize of the French embassy in Georgia was established to reward grass-roots organizations that are committed to protect and promote human rights in Georgia.
The French embassy is pleased to announce the launch of the third edition of its local Prize, which will be awarded on the week of the 10th December 2018, within the frame of the International Human Rights Day celebrations.
Any Georgian non-governmental organization is invited to present a field action or a project carried out in the country, relating to the theme chosen for 2018: ''Defending human rights in remote areas''
Applications should be complete in Georgian and in French or English, and should be submitted by November 20th 2018.