The United States Embassy in Georgia is accepting project abstracts for the U.S. Ambassadors Fund for Cultural Preservation (AFCP) 2019 Large Grants Program.
APPLICATION CLOSING DATE: All project abstracts must be submitted on or before Friday, November 30, 2018, 18:00 pm. Applications submitted after 18:00 pm will be ineligible for consideration. Applications should be submitted to TbilisiCultural@state.gov
FUNDING AREAS: The AFCP Large Grants Program supports the preservation of major ancient archaeological sites, historic buildings and monuments, and major museum collections that are accessible to the public and protected by law in the host nation.
FUNDING PRIORITIES: The AFCP Large Grants Program gives top priority to project activities that are appropriate and in keeping with international cultural heritage preservation standards. An appropriate preservation activity is one that protects the values of the site as they are understood by stakeholders. Stakeholders may include national, regional, or local cultural authorities; the local community; and others with vested interests in the site and the outcome of a project. Appropriate project activities may include:
•    Preventive conservation (addressing conditions that damage or threaten the site);
•    Stabilization (reducing the physical disturbance [settling, collapse, etc.] of a site);
•    Conservation (addressing damage or deterioration to a collection of sites);
•    Consolidation (connecting or reconnecting elements of a site);
•    Anastylosis (reassembling a site from its original parts); and
•    Restoration (replacing missing elements to recreate the original appearance of a site, usually appropriate only with fine arts, decorative arts, and historic buildings).