‘’Citizen Participation in the Planning Process of Batumi's Urbanization’’
Adjara. On October 30, the Batumi Branch of the Civil Society Institute has organized a public discussion in the conference hall of the Batumi ShotaRustaveli State University on "Citizen participation in the planning process of urbanization of Batumi's territories". The meeting aimed at informing the local populations of the self-governing city Batumi about urban issues, as well as receiving/developing of opinions and recommendations from and by the population. The local population, representatives of CSOs, government and media, as well as urbanists and architects have participated in the public discussion.
At this meeting the Civil Society Institute has presented the results of the study carried out during the 13 public meetings, at which the population could grant priorities to those programs that the self-governing city has to take into account when drafting the 2013 budget.
The event was held with the financial support of the USAID program "Democratic Governance in Georgia" (G3), local government component (C2).