Teaching Civic Education: Achievements and Challenges
Tbilisi. At the initiative of the Civic Education Lecturers' Association, a conference hall of the National Library of the Parliament of Georgia has hosted on April 1 a round table – "Teaching Civic Education: Achievements and Challenges".
Representatives of the Ministry of Education and Science of Georgia, IFES Georgia, PH international, Civic Education Lecturers' Association, Civic Education Teacher Forum, Civic Education Department of the National Library of the Parliament of Georgia, Georgian Young Lawyers' Association, Civic Education Teachers' Association, Zurab Zhvania Public Administration School and other organizations working on this topic have participated in the meeting.
Meeting participants have discussed the importance of coordinating teachings of civic education, as well as their achievements and challenges.