Tbilisi. Human Rights Education and Monitoring Center releases its statement. The organization considers that "the discharge of Public Law legal entity religious unions from the obligation of provision of public information is unconstitutional”.
On September 4 "the Human Rights Education and Monitoring Center (EMC)” submitted an opinion of a friend of the court (amicus curiae) to the Constitutional Court regarding the constitutional claim (#618) - Giorgi Kekenadze, Nino Kvetenadze and Besik Gvenetadze vs. the Parliament of Georgia. In the current case the claimants argue about constitutionality of the statutory records of the Common Administrative Code with an Article 41 of the Georgian Constitution, which, within the budgetary funding, discharge religious unions with the status of Public Law legal entity from the obligation of provision of public information.