Tbilisi. On January 27, 2016, the Tolerance Center of the Public Defender's Office and the International Foundation "Lea" held an event dedicated to the International Holocaust Remembrance Day.
At the opening of the meeting, representatives of the diplomatic corps, state agencies, international organizations and members of the Councils of Religions and Ethnic Minorities observed a minute of silence to honor the victims of the Holocaust. The participants of the event lit candles on the menorah and paid tribute to the 6 million Jews killed during the Holocaust, 2 million Romanies and all other victims of the Nazi regime. At the end, Rabbi Avimelekh Rosenblatt read a memorial prayer", is noted in the statement.