Distance learning for effective self-governance
Tbilisi. The Civil Society Institute has started production of a new online training course with a financial support of the "Open Society Georgia" Foundation. Video lectures, which are led by Irakli Melashvili, provide an overview of all aspects of self-governance and are designed for self-government officials. Besides video lectures the course participants will be able to get familiarized with the relevant literature, to pass tests and to be evaluated according to the received knowledge. Western standards-based online learning model also provides an opportunity for any interested individual to listen to the course of lectures and to improve knowledge.
The training course on "Distance learning for effective self-governance” will be uploaded on the online platform - www.e-learning.ge. We remind that on the mentioned site there are uploaded five more training courses of the Civil Society Institute: election law, social research methods, advocacy and lobbying, public policy analysis, public finance.
Thus, very soon ... without leaving the house, you will be able to improve your knowledge about self-governance issues at the convenient time for you.