First interim report
Tbilisi. On July 26, ''International Society for Fair Elections and Democracy'' published its first interim report of pre-election monitoring for October 8, 2016 elections.
''Based on the observation of the organization, during the reporting period there have been revealed 2 cases of intimidation/harassment based on political affiliation, 3 cases of dismissal from work on alleged political grounds, 2 instances of violence, 2 cases of possible vote buying, 5 cases of participation of unauthorized individual in canvassing, and 2 cases of use of administrative resources'' – is stated on the website of the organization.