Tbilisi. The Georgian Young Lawyers’ Association continues monitoring of a pre-election campaign of the October 8, 2016 elections of the Parliament of Georgia.
''This time we would like to pay attention of the society to the incidents that took place on August 4 in two cities of Georgia, Batumi and Telavi, and to call on parties involved in the election processes to demonstrate due responsibility, to fulfil their obligations charged by Georgian legislation and to facilitate conducting the elections in a peaceful, stable and violence-free environment'' – is stated on the website of the organization.