Vote Buying and Misuse of Administrative Resources in Pre-Election Campaign
Tbilisi. On August 23, the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presented its second interim report of pre-election for the Parliamentary Elections of October 8, 2016. The report covers the period from July 17 through August 8.
''During the reporting period ISFED found 4 instances of intimidation/harassment based on political affiliation, 2 cases of physical violence, 3 cases of possible vote buying, 4 cases of campaigning by unauthorized persons, 8 cases of misuse of administrative resources, 4 cases of interference with pre-election campaigning, 4 cases of use of hate speech, 7 cases of local self-governments making changes in budgets for social and infrastructure projects; 3 cases of misconduct by election commission members,'' is noted in the statement.