Tbilisi. On October 4, Transparency International Georgia presented the Open Parliament 2015-2016 Action Plan First Monitoring Report in the framework of the project "Monitoring and Promoting Understanding of Georgia’s Open Parliament Action Plan”.
''The Open Parliament Georgia Action Plan consists of 18 commitments, which aim at increasing public involvement in parliamentary activities, strengthening the access to information and the accountability of the Parliament of Georgia.
While the Parliament and the civil society members have actively collaborated in drafting the Action Plan, the implementation phase of the OP Action Plan has largely failed to meet expectations, with only four completely fulfilled commitment as of September 2016. This has happened despite the fact that the Permanent Council had the absolute majority of necessary draft amendments prepared by May 2016'', is noted in the statement.