Tbilisi. The World Trade Organization (WTO) consists of 164 member states and was established to harmonize and facilitate trade relations, and act as a dispute settlement body. Georgia is has been a member of the WTO since July 14, 2000. It took 18 years for the Russia Federation to become a member.
''It is obvious that the negotiations are dragging on. After five years from the conclusion of the agreement, the mechanism of monitoring is still not in effect, and the parties continue to debate technical and legal details. Moreover, Switzerland has chosen the company as early as in 2012, and every three years the agreement is subjected to renewal. In 2018, the agreement will either be automatically prolonged or the parties must agree on amendments'', is noted in the statement.