''Discussion: participation of women in political processes''
Tbilisi. On December 7, Georgian Young Lawyers’ Association made a presentation of interim results of a study – ''Gender analysis of the 2016 parliamentary elections, main findings and challenges''.
''To achieve the goal, within the framework of the study, the legislation of Georgia (including policy documents) will be examined and analyzed, international standards and international commitments undertaken by Georgia in regard to participation of women in political-electoral processes will be reviewed'' – is stated on the website of the organization.