''Discover Her story''
Tbilisi. South Caucasus Regional Office of the Heinrich Boell Foundation invites you to participate in a contest for discovering lost her stories. By the initiative of Foundation, project "50 women of Georgia" was implemented in 2012. As a continuation of this initiative, we want to again promote rethinking of women's her stories, who were fighting for changes, but were not dully acknowledged.
Her stories from the regions will be prioritized.
On the first stage of the contest, by December 30, 2016, you are invited to send the name of a woman and a justification from 200 to 300 words, explaining why you consider activity of a proposed woman as important”, is noted in the statement.