Samtskhe-javakheti. Workshop on experience sharing and elaboration of plan of actions for 2017 On 21- 23 March, 2017, in Bakriani, Georgia Red Cross Society is conducting workshop for the target branches (Sagarejo, Telavi, Lagodekhi, Kvareli, Akhmeta) in the framework of the second phase of the project ''Building Safe and Resilient Communities'', which is supported by Austrian Development Cooperation and Austrian Red Cross.
''The aim of the workshop is to share information, experience and best practices, also to discuss challenges and problems volunteers and staff face in daily activities, and the best solutions for them. According to the information gained through the workshop, branches will elaborate action plan for 2017", is noted in the statement.