Memorandum with non-governmental organizations, winners of grant competitions
Tbilisi. The Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia has signed agreements with non-governmental organizations, winners of grant competitions.
''In order to support return and reintegration of Georgian citizens, residing abroad, the Ministry has been implementing a Grant Program since 2015. This year, the amount of GEL 590 000 has been allocated from the budget in this direction, which is distributed to non-governmental organizations as a grant. From 2017 the program covers the entire territory of Georgia'' – is stated on the website of the Public Defender in a social network.