Congressional Delegation in Georgia: Meeting with President Gamsakhurdia’s Opposition
Tbilisi. IDFI continues to publish declassified secret documents from U.S. institutions. This time we present document sent from U.S. Embassy in Moscow to the State Department in September 1991.
''The document describes meeting of the congressional delegation with the representatives of the opposition. former Prime Minister Tengiz Sigua asserted that representatives of Gamsakhurdia met with Yanayev on evening of August 18. The head of the National Guard Tengiz Kitovani told congressional delegation that although legally he should obey the president, he distrusts Gamsakhurdia, and answers ''only to the Georgian People''. Sigua blamed Gamsakhurdia for not maintaining election promise of Democracy, and turning Georgia into dictatorship. He said that Gamsakhurdia is "trying to create a country like Albania'''', is noted in the statement.