''Why are Sustainable Development Goals Important?''
Tbilisi. One of the frequent questions about the SDGs – why we need one more framework when there are international conventions, national level policies and strategies that address issues targeted in the 2030 Agenda.
''Moreover, Sustainable Development Goals address not only the measurable changes in the well-being of people, economic development of countries and better environment on the planet, but also the means of how these changes shall be induced. If we look at the SDG 16 and SDG 17, [2] these are all about enabling environment of peace and security and rule of law and conditions for inclusion and participation, i.e. inclusive institutions and decision making. In this sense, the SDGs are going beyond the MDGs by addressing the root causes of poverty and inequality, such as weak rule of law, corruption and traditions and norms that enforce discrimination whether by sex, cultural identify, or social status'', is noted in the statement.