Tbilisi. According to the World Bank, GDP in Georgia increased from USD 10.1 billion to USD 13.9 billion between 2009 and 2015. Despite this growth, according to CRRC’s Caucasus Barometer survey (CB), the share of those who reported not having enough money to buy food on at least a weekly basis did not decrease between 2011 and 2015.
''This blog post shows how this finding differs by settlement type and reported household income.
CB data show that a large share of households in Georgia have financial difficulties supporting their families’ primary needs and a majority struggle with not having enough money for food at least some of the time'', is noted in the statement.