Public Defender Terms Appointment of Different Amount of Compensation to Former Judges as Unconstitutional
Tbilisi. On June 23, 2017, the Public Defender of Georgia filed a suit with the Constitutional Court of Georgia, on Making Amendments to the Law of Georgia on State Compensation and State Academic Scholarship and paragraph 2 of Article 12 of the Law of Georgia on State Compensation and State Academic Scholarship.
''According to the Public Defender, the compensation provided by the Law of Georgia on State Compensation and State Academic Scholarship does not apply to a certain category of former judges, which puts them in a disadvantageous legal and material conditions in comparison with the common court judges with the same status who reached the pension age before September 1, 2012, or after January 1, 2016. The abovementioned does not have a reasonable or objective justification and is not proportional to the objective'', is noted in the statement.