Tbilisi. The Public Defender of Georgia expresses sorrow over the fire broken out at the Leogrand hotel in the city of Batumi on November 24, 2017, offers his sympathy to the families of the victims and wishes the injured to recover soon.
"In the first place, the investigation should determine whether the fire safety rules were observed in the process of construction of the hotel and whether protection of the rules was required by the respective competent agency when approving the construction project. It should be established if the safety rules were not requested, or not protected despite the request, and the officials who issued permit for the construction and operation of the hotel should be identified”, - says The Public Defender.