Public Defender Responds to Sexist Expressions
Tbilisi. The Public Defender of Georgia has criticized the sexist views of Archil Mamuladze, a member of the Gender Equality Council of the Batumi City Council, according to which, childcare is women's prerogative, while men have a dominant role in the society.
Archil Mamuladze also points out that women have good managerial skills and it is important to listen to them, but "it is better the first word to be said by a man." In addition, he believes that "there are many differences between men and women."
The Public Defender considers that emphasizing stereotypes about gender roles and questioning women's capabilities by a public figure, especially by a member of the Gender Equality Council, contradicts the equality principle and hampers the fight against discrimination in the country.