New study – “Life of region in 1918-1921”
Adjara. CARC / Civic Activism Research Center is going to present a study on "Life of region in 1918-1921” today in the Batumi Shota Rustaveli State University.
The project "Local democracy in Georgia – experience of 1918-1921”, within the framework of which the study was conducted, aimed at studying-analyzing current developments in regions of Georgia in times of the first republic. For this purpose areas related to social, economic, cultural- educational, center and region relations, labor rights and labor union issues have been identified.