Tbilisi. Since gaining independence, Georgia has made changes to increase women’s representation in politics but realization of women’s political rights persists as an important challenges.
''As evidenced by many local or parliamentary elections, women’s representation in supreme legislative and executive bodies is alarmingly low. In the 2016 parliamentary elections, women accounted for 37% of proportional list candidates and 17.69% of majoritarian candidates. Following the elections, out of 150 seats women gained only 24. Similar to the Parliament of Georgia, gender imbalance exists in representative and executive bodies of local self-government. In the 21 October 2017 local self-government elections, women accounted for 13.5% of officials elected in all self-governing units of Georgia, which is a slight increase from the 2014 local self-government elections. Out of 64 directly elected mayors, only one is a female'', is noted in the statement.