Access to Public Information in Georgia-2017 Report
Tbilisi. Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has been monitoring access to public information in Georgia since 2010.
''In 2017, 39 public institutions scored 100% in access to public information. Among there are the following Ministries: Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia, Ministry of Corrections of Georgia, Ministry of Energy of Georgia, Ministry of Sport and Youth Affairs.
The most closed public institution in 2017 was named LEPL Revenue Service. The Revenue Service was sent 29 FOI requests, and none of these were provided with a response. The ranking of Revenue Service has been considerably decreasing every year since 2013, and reached 0% in 2016. In 2017, in addition to Revenue Service, there were 13 other public institutions out of a total of 289 administrative bodies, which neglected the legal obligation to disclose public information, and left all FOI requests of IDFI without a response'', is noted in the statement.