Parliamentary Report of Public Defender of Georgia on Situation of Human Rights and Freedoms
Tbilisi. On March 30, 2018, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, submitted a report on the situation of human rights and freedoms in 2017 to the Parliament of Georgia.
''The 347-page report discusses the challenges and progress in the protection of human rights and freedoms enshrined in the constitution and names the state agencies and local self-governmental bodies that violated human rights and freedoms. The document also provides information about the implementation of the recommendations issued by the Public Defender'', is noted in the statement.