Medical Care Expenses of Patients Living in the Occupied Territories
Tbilisi. IDFI requested public information from the Ministry of Labor, Health and Social Affairs regarding statistical data of 2014-2017, on patients living in the occupied territories, receiving stationary services provided by the medical institutions of Georgia. The ministry has fully provided requested information.
''In 2014-2017,16,935,074.81 GEL was spent from state budget on the medical expenses of Abkhazian and Ossetian patients. 6,188 patients received medical services.
In 2014-2017, more Abkazians (3,595) were using state-funded medical treatment than Ossetians (2,650)'', is noted in the statement.