Tbilisi. On Saturday, 5 May 2018, the Delegation of the European Union to Georgia together with EU member states’ embassies and partners, organized the traditional Europe Day celebration event in Tbilisi.
The visitors could meet various EU Member States as well as EU-funded development programmes and find out more about how the EU is helping create more opportunities for Georgian citizens. As usual, ENPARD programme was presented at the Europe Day together with selected EU-funded beneficiaries. Visitors enjoyed delicious products of EU-supported agricultural cooperatives and rural development initiatives.
The Europe Day celebration will continue throughout May-June 2018 in several cities of Georgia – Zugdidi, Kutaisi, Lagodekhi and Akhaltsikhe.