Public Defender Files Amicus Curiae Brief with Tbilisi Court of Appeals
Tbilisi. On May 11, 2018, the Public Defender of Georgia filed an amicus curiae brief with Tbilisi Court of Appeals, in which she discussed the importance of neutral evidence in the criminal case of G.Sh., who was arrested and stands accused for illegal purchase and possession of drugs.
The amicus curiae brief of the Public Defender analyzes the practices of the European Court of Human Rights and national courts and the importance of neutral evidence, by considering that: 1. The evidence adduced by the prosecutor was based only on the testimonies of police officers and procedural documents drawn up by them; 2. Doubts were raised regarding the credibility of these evidence after the defense adduced its evidence. 3. Even though it was possible, no neutral evidence has been adduced, which would prove or rule out the parties' versions.