Youth Forum in Batumi
Ajara. More than 150 young people from five municipalities of Ajara Autonomous Republic took part in the Youth Forum on 14 October 2018 that focused on the youth leadership in rural areas.
Aiming to boost the role of young people in rural development, the Youth Forum provided its participant with the opportunity to enhance their leadership skills and advance cooperation with local governments. The Forum created an excellent platform for discussing the most pressing issues faced by rural communities and encouraged young people to take part in decision-making, find proactive solutions to the problems and inspire a positive change.