Misuse of Administrative Resources during 2018 Presidential Elections in Georgia (Interim Report)
Tbilisi. Monitoring of 2018 Presidential Elections, conducted by Transparency International Georgia from June 1 to October 20, revealed several negative trends in terms of misuse of administrative resources.
''Several important cases of misuse of enforcement administrative resources have been observed. Recruitment of independent members of District Election Commissions (DECs) and Precinct Election Commisions (PECs) was worth mentioning. Similar to the previous elections, the fairness of this process has been questioned. In some cases, opposition parties have released pre-defined lists of commission members'', is noted in the statement.