Presidential Election: General evaluation of the Election Day
Tbilisi. Georgian Young Lawyers Association releases the general evaluation of the Presidential Election.
''Overall, the Election Day was calm and voters had a possibility to express their will in the free environment. According to information provided by GYLA observers, the violations, identified during the voting process (between 08:00 and 20:00) did not have a significant impact on the electoral process.
Throughout the entire day, voter mobilization and alleged control over voters’ will was quite intensive. Despite the legislative amendments, which regulated the personal data processing at a polling station, the regulations omit the personal data processing outside the polling station. GYLA has been indicating this damaging practice for years, which requires a proper legislative regulation'', is noted in the statement.