Public Defender Responds to Attack on Members of Grigol Vashadze's Election Headquarters in Akhalkalaki
Tbilisi. Members of the election headquarters of United Opposition's presidential candidate Grigol Vashadze were reportedly attacked in the city of Akhalkalaki on 30 October 2018. According to Giorgi Vashadze, the attackers near the headquarters included the family members of Georgian Dream lawmaker Enzel Mkoyan.
''The Public Defender of Georgia underlines that similar incidents significantly hamper the free and peaceful pre-election environment, which will ultimately affect the quality of democratic development in the country. Therefore, it is necessary to timely identify all persons involved in the offense and take measures in accordance with law. In addition, it is important to assess the existence of an alleged political motivation and if necessary, to change the legal assessment of the offence,'' is noted in the statement.