Evaluation of the Election Day 2018 presidential elections – second round
Tbilisi. GYLA evaluates the Election Day of the Second Round of 2018 Presidential Elections held on November 28/2018, which GYLA observed with up to 300 observers in Tbilisi and 28 districts of 9 regions of Georgia.
''According to GYLA findings, the Election Day was mostly peaceful, however, marked with significant violations and other important tendencies: facts of alleged falsification, vote bribery and threatening; separate cases of violation of the key principle of the elections – vote secrecy and facts of control over voters’ will. At separate precincts, GYLA observers were limited in the possibility to perform observer duties, as there were facts of aggression and threat of physical assault against GYLA observers – during both the voting process, as well as during the vote count process,'' is noted in the statement.