Tbilisi. On March 21, the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presented the final report of monitoring the 2018 presidential election.
The report summarizes key findings and trends identified during the pre-election, Election Day and post-election period, as well as evaluation of the work of the election administration, the Inter-Agency Commission, the State Audit Office and the National Communications Commission during the presidential election. In addition to the key findings and evaluations the report also provides 42 recommendations for improvement of the election legislation and the electoral environment.