Inspection contains signs of discrimination of Ia Kerzaia on the basis of political motives
Tbilisi. International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presented a special report regarding inspection carried out by the Internal Audit Inspection Service of the Ministry of Education at the Zugdidi public school #6 within a period of the second round of the 2018 presidential elections.
''In its report ISFED focuses on both the vague basis of beginning of the inspection and procedural violations. Besides, the organization points out that evaluations included in the inspection report are exaggerated, while given recommendations do not meet solutions of real challenges faced by the school'', - is stated on the website of the organization.