Human rights organization’s response to the use of police forges in Pankisi Gorge
Tbilisi. The signatory organizations express the deep concern regarding the critical situation created in Pankisi Gorge related to the cascade construction of HPPs and call the government of Georgia to immediately cease the demonstration of police power against the local population and to immediately withdraw the forces from the Gorge.
''It is more than 1 year that local population actively protests planned constructions of ''Khadori 3'' and ''Samkuristskali 2'' and court proceedings on these cases are still ongoing. The critical analysis of construction authorization documents clearly reveals that they are unreasonable and environment impact assessment is not properly conducted, including the impact on drinking water. The locals point out that 4 HPPs in the small territory of the Gorge will have a devastating impact on its unique nature as well as on the social environment and sustainable economic development'', is noted in the statement.