Kvemo Kartli. The launch event of the Adventure-Rope Park and Algeti National Park Visitor’s Center was held along with the official hand-over of equipment to successful grant applicants.
Within the framework of the EU ENPARD Programme RDFG and the Tetritskaro Local Action Group (LAG) successfully completed two phases of the Rural Development Grant Program. Through the given initiative 65 rural development projects have been selected for funding which has raised a co-investment of around 5 million Georgian Lari (35% of which comes from beneficiary contributions). The rural development projects selected to receive support will create job opportunities for over 300 residents of the Tetritskaro Municipality, 40% of whom will be women.