The practice of using citizen engagement mechanisms in Adjara has partially improved
Tbilisi. By the Transparency International Georgia the practice of using citizen engagement mechanisms in municipalities of Adjara has partially improved. In comparison to 2015-2016, the practice of using citizen engagement mechanisms in the municipalities of Adjara has improved in 2017-2019. Nevertheless, local governments need to work on improving the quality of citizen engagement.
‘Transparency International Georgia has requested information from the city halls and Sakrebulos of Batumi, Khulo, Keda, Shuakhevi, Kobuleti and Khelvachauri municipalities to determine to what extent the existing legislation supports citizen engagement, whether municipal authorities make use of the opportunities provided by the legislation and with what issues the citizens address the local self-government’, - is said in the information of TI, - ‘In comparison to 2015-2016, the practice of using citizen engagement mechanisms in the municipalities of Adjara has improved in 2017-2019. Nevertheless, local governments need to work on improving the quality of citizen engagement’.