Public Defender: The Rule of Selection of Supreme Court Judicial Candidates is Unconstitutional
Tbilisi. The Public Defender filed a constitutional lawsuit with the Constitutional Court of Georgia and requested that the rule of selection of Supreme Court judicial candidates[1] by the High Council of Justice be declared unconstitutional.
The Public Defender considers that the procedure for selecting Supreme Court judicial candidates violates the constitutionally guaranteed rights of a Georgian citizen to hold public office (Constitution, 25-1), to have access to a fair trial (Constitution, 31-1, first sentence) and the principle of an independent and impartial trial (Constitution, 31-1).
The constitutional lawsuit is based on the findings of the Venice Commission and the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), as well as the factual circumstances identified as a result of monitoring the selection process (by the Public Defender of Georgia, OSCE/ODIHR).