Recommendation on the Protection of the Rights of Persons Living in High Mountainous Village
Tbilisi. On the protection of the rights of persons living in high mountainous village the Public Defender of Georgia made a Recommendation for The government of Georgia.
‘The village of Kvabijvari in the Adigeni municipality is a high mountainous region, 70,000 square meters of land (intended for mowing) of which was handed over to the Georgian Apostolic Autocephalous Orthodox Church by the Government of Georgia free of charge’, - is mentioned in the Recommendation, - ‘For the purpose of protecting the rights of the villagers, the Public Defender addressed the Prime Minister with a recommendation on 25 October 2019 and asked him to resume proceedings with regard to the above decision, fully or partially abolish it and make a new, well-founded decision on the basis of fully examining all the circumstances of the case’.