Results of 2019 Corruption Perceptions Index Point to Stagnation of Anti-Corruption Reforms in Georgia
Tbilisi. Georgia has been assigned a score of 56 and shares 44th place with Costa Rica, the Czech Republic, and Latvia in the 2019 edition of the Corruption Perceptions Index (CPI) which was published by the Transparency International Secretariat today and ranks 180 countries.
“Georgia’s score has decreased by two points compared with last year. According to the survey’s methodology, a two-point change is considered statistically insignificant. Georgia still ranks top in the Eastern Europe and Central Asia region. However, the lack of progress in terms of Georgia’s score in recent years points to the stagnation of anti-corruption reforms in the country”, is noted in the statement.