Tbilisi. Today's report, prepared by the European External Action Service and the European Commission and covering the period since the last Association Council in March 2019, shows that Georgia remains committed to the obligations and undertakings of the Association Agreement.
“Alignment to the EU acquis, as well as to European standards, particularly in the area of human rights, has effectively continued. However, challenges remain in the areas of electoral reform, political dialogue and reform of the judiciary. Going forward, it is essential that the parliamentary elections are held in a free and fair environment and that the selection procedure for Supreme Court Judges adheres to all recommendations made by the Venice Commission and is carried out in a transparent manner and in line with a genuinely merit-based nomination process. Legislative changes in line with international recommendations and implementation of the fourth wave of reforms will be important throughout 2020”, is noted in the statement.