Tbilisi. The Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) responds to a ruling made by the Rustavi City Court on February 12, 2020, which has justified degrading treatment committed by Teimuraz Abazov, the former Mayor of Marneuli.
According to the appraisal of the organization, “At the final stage of the process, the Prosecutor's Office unsubstantially and suspiciously reduced the charge to Teimuraz Abazov. Besides, despite sufficient evidences existing in the case, the court acquitted him, thus encouraging the dangerous practice of degrading treatment. The Rustavi City Court also acquitted three other people convicted for this case, who were accused of physical insult of the victim”.