Tbilisi. On February 14, 2020, the Public Defender of Georgia was informed about the illegal deprivation of liberty of a girl and an attempted forced marriage in the city of Marneuli.
‘The case has once again clearly shown the challenges relating to the protection of and assistance to minor victims of violence in Georgia. The observation carried out by the Public Defender and her representatives on the ground showed that the local law enforcement agency is not free of stereotypical attitudes, which is an essential hindrance to its effective functioning. This is particularly noteworthy for the protection of the rights situation of girls and women of ethnic minorities’, - is noted in the statement of the Public Defender of Georgia.