Organizations demand abolition of an environmental protection related resolution issued in regard to the Namakhvani HPP project
Tbilisi. Green Alternative and the Georgian Young Lawyers’ Association demand abolition of an environmental protection related resolution issued in regard to the Namakhvani HPP project.
“On April 6, Green Alternative and GYLA will file a lawsuit in the Tbilisi City Court demanding abolition of an environmental protection related resolution issued in regard to changes made in the Namakhvani two-stage HPP cascade project planned to be implemented on the Rioni River at Tskaltubo and Tsageri municipalities”.