Georgian Civil Society Sustainability Initiative continues its awareness-raising campaign to prevent the further spread of COVID-19
Tbilisi. Georgian Civil Society Sustainability Initiative is funded by the European Union (EU) and co-funded by the Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS).
„Currently, the campaign covers 647 pre-selected locations (cities, villages, regional centres and settlements) throughout all ten regions of Georgia. As one of the upcoming actions, 22.500 grocery bags with imprinted information on preventive measures against the spread of the virus as well contact details of relevant institutions such as the Emergency Response Centre 112, the Public Safety Management Centre, the Ministry of Health, the National Centre for Disease Control and the Government’s encompassing 1st-level hotline, well distributed. They will be handed out free-of-charge by grocery stores operating in rural communities.
With the engagement of project regional hubs, partnering businesses, the local self-governments, volunteer groups as well as local and international organisations, the campaign aims to inform and update the population about measures to protect their health and stay safe. The target population, amongst other residents, includes cross-border regions and remote villages, IDPs living in densely populated settlements, the elderly and ethnic minorities as the risk of quickly spreading misinformation within these groups and locations is high and likely.“