Tbilisi. On 5-6 December 2019, with the financial support of the Open Society Institute – Budapest Foundation, the Institute for Development of Freedom of information (IDFI) held a conference on the Openness of State Archives and Memory Studies in the Former Soviet and Eastern Bloc Countries in Tbilisi.
“Up to 30 researchers, historians, and the representatives of civil society from all over the world participated in the conference. IDFI wrote a few articles about the results of the conference and the speeches/presentations made during the event. However, we asked our partners to provide more detailed information about their theses and most of them sent a brief summary of their topics”.