List of information to be proactively published by governments during the COVID -19 crisis and recommendations...
Tbilisi. In response to global challenges entailed by the Corona virus, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has elaborated recommendations in regard to both public information to be proactively published and implementation of state procurement in the conditions of a pandemic.
“On the background of the occurred crisis, the importance of proactive publication of public information is further more obvious. The more open and transparent the approach of the Government is in terms of publishing information, the more informed decisions citizens are going to make. Besides, confidence in decisions taken during crisis situations will also increase. In addition, researchers, specialists in the field, civil society representatives and journalists will find it easier to access important information”.